Proste i sprawdzone przenośniki rolkowe grawitacyjne
Proces transportu wewnętrznego może wydawać się mało znaczący, ale każdy kto chociaż trochę zna się na zasadach działania przedsiębiorstwa wie, że to nie prawda. Jest wręcz odwrotnie, dobrze zorganizowany transport może być kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa. Przenośniki rolkowe grawitacyjne to jedna z najpopularniejszych metod transportu bliskiego stosowanych współcześnie. Znakomicie nadaje się do przemieszczania wszelkiego rodzaju produktów o zwartym kształcie oraz opakowań zbiorczych, nawet o stosunkowo dużej masie.
Zalety przenośników rolkowych grawitacyjnych
Przenośniki rolkowe grawitacyjne do transportu wykorzystują siłę grawitacji. Ich rolki mogą się swobodnie obracać i nie potrzebują żadnego dodatkowego źródła napędu, chociaż można po nich towary przemieszczać po prostu ruchem rąk. Pracują one w systemie FIFO - pierwszy wchodzi - pierwszy wychodzi, co zapewnia sprawny i uporządkowany przepływ towaru.
Przenośniki rolkowe grawitacyjne są tak popularne ponieważ są rozwiązaniem stosunkowo tanim, zarówno podczas ich montażu, jak i potem w czasie eksploatacji. Rolkowe grawitacyjne przenośniki są zazwyczaj dość lekkie, co wynika z faktu, że nie potrzebują praktycznie żadnego dodatkowego wyposażenia. Lekkość zdecydowanie ułatwia modyfikację linii z nich zbudowanych. Brak dodatkowego wyposażenia powoduje również, że przenośniki rolkowe grawitacyjne rzadko się psują i są bardzo łatwe w obsłudze.
Zdecydowanie umożliwiają one sporą oszczędność miejsca - chociażby dlatego, że zmniejszają zapotrzebowanie na transport wózkiem, który potrzebuje sporo powierzchni do manewrowania. Ponieważ nie mają żadnego zasilania przenośniki rolkowe grawitacyjne umożliwiają również dużą oszczędność energii.
Czym są regały grawitacyjne?
Przenośniki rolkowe grawitacyjne może wykorzystać do konstrukcji regałów grawitacyjnych, czyli specjalnych regałów przeznaczonych do magazynowania palet. Do umieszczenia palety na regale wykorzystuje się wózek widłowy. Regały grawitacyjne w przeciwieństwie do przenośników samych w sobie, pracują zgodnie z zasadą LIFO - ostatni wchodzi - pierwszy wychodzi.